İletişim Yayınevi

En çok satan ve en iyi İletişim Yayınları kitapları hangileridir? İletişim Yayınları dünya klasikleri, İletişim Yayınları en iyi kitapları, İletişim Yayınları futbol kitapları, İletişim Yayınları kitap ve İletişim Yayınları kitap serisini burada bulabilirsiniz.

12 Eylül 1980 darbesi askeri yönetimi yerini sivil partilere bıraktığı dönemde kurulan İletişim Yayınları, her ne kadar kolektif bir ürün olarak şekilleniyor olsa da kurucusu ve mimarı Murat Belge olarak bilinmektedir. Kuruluş sürecinin etkileri sonucunda İletişim Yayınları muhalif isimler tarafından demokratikleşme sorununa yönelik bir ilgi ile kurulmuştur.

İletişim Yayınları bundan dolayı gazetecilik eksenli faaliyetler ile yayın hayatına başlayarak bir dergi ekseni olan IMBA Ekonomi Bülteninde faaliyet göstermiştir. İletişim Yayınları 1984 yılında ilk olarak 15 günlük daha sonra ise haftalık yayımlanan İletişim Yayınları Yeni Gündem dergisi olarak faaliyetlerini yürütmüştür. Tarih ve Toplumunda aralarında yer aldığı birçok dergi ile faaliyetlerine devam eden İletişim Yayınları 1988 yılında Oğlak Dönencesi ve Sudaki İz kitaplarına yönelik sansür kararına karşı ortak bildiriye imza atmıştır.

İletişim Yayınları aynı yıl içerisinde İletişim Yayınları Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi, İletişi Yayınları Tanzimat’tan Cumhuriyete Türkiye Ansiklopedisi, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi, Modern Türkiye’de Siyasi Düşünce ve Atlaslı Büyük Uygarlıklar Ansiklopedisi gibi ansiklopedilere ve kitaplara yönelmiştir.

İletişim Yayınları tarafından 1990 yılından itibaren İletişim Yayınları Cep Üniversitesi adı ile bir dizi kaynak kitap çıkartılmıştır. İletişim yayınları kitaplar arasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun tüm eserlerinin yayımlanmasının yanı sıra, Şerif Mardin, Oğuz Atay ve Cemil Meriç gibi isimlerinde seri halinde kitapları yayımlanmıştır.

İletişim Yayınları İnceleme-Araştırma dizisi hem içeriden hem de dışarıdan çoğu önemli ismin kitaplarını yayımlayarak okuyucular ile buluşturmuştur. Hannah Arendt, Cornelliıs Castoriadis ve Çağdaş Dünya Edebiyatı başlığı altında William Faulkner, Virginia Woolf, Nabokov, Jorge Luis Borges gibi isimler yer alırken Klasiklerden Tolstoy ve Dostoyevski gibi isimlerin kitapları basılmıştır. İletişim Yayınları aynı zamanda İhsan Oktay Anar ve Orhan Pamuk gibi Türk yazarların da yayıncısı olmuştur.

İletişim Yayınları 1990 yılından sonra tamamen oturan yayın anlayışı ile Kürt Sorunu, Milliyetçilik, Popüler Kültür, Edebiyat Eleştirisi, Modernleşme, Kurmalar, Şehirler, Geziler, Futbol Çocuk kütüphanesi gibi birçok alt kategoride kitap basmakta ve yayımlamaktadır. İletişim Yayınları 2005 yılında uzun zamandır tüm kitaplarını yayımladığı yazar Nihat Genç’in Bilgi Sabancı ve Boğaziçi Üniversiteleri tarafından organize edilen İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri başlıklı konferansı eleştiren yazı yazmasının ardında yazar ile ilişkilerini keserek kitaplarını yayımlamama kararı alması ile gündeme gelen bu durum eleştirilere neden olmuştur. Şubat 2020’de ise İletişim Yayınları Cacaloğlu’ndaki merkezini Şişli’ye taşımıştır.